Warmachine Tournament results

Tabletop miniature games. Discuss strategy and play times.

Warmachine Tournament results

Postby PressGanger » 14 Jan 2016, 21:55

As a way to keep track of how well our group is doing in the local and national meta, I've decided to keep track of all of our accomplishments here. I will be including any players from the Wilmington and Jacksonville areas who placed top 4 in any tournaments. I plan on this being a living post so any future accomplishments will be added here.
*Notes a win versus current or former WTC member

2016:
November
MACE Gunbunny Invitational
Anthony Faciane (Protectorate of Menoth) 2nd place
Scott Wiegert (Khador) 4th place

MACE Champions
Kyle Anderson (Minions) 3rd place

MACE Last Chance Qualifier
Allen Baltezore (Convergence of Cyriss) 1st place
Kyle Anderson (Legion of everblight) 3rd place

October
Gamers Armory Gunbunny Invitational Qualifier
Kyle Anderson (Legion of Everblight) 3rd place
Anthony Faciane (Protectorate of Menoth) 4th place

Cape Fear Games Gunbunny Invitational Qualifier
Scott Wiegert (Khador) 1st place
Robert Faciane (Mercenaries) 2nd place
John Farnell (Legion of Everblight) 3rd place
Kyle Anderson (Legion of Everblight) 4th place

Game Theory Gunbunny Invitational Qualifier
John Farnell (Legion of Everblight) 3rd place

September
NOVA Masters Qualifier
John Farnell (Legion of Everblight) 1st place*

NOVA Spell Draft
Anthony Faciane (Legion of Everblight) 1st place
Robert Faciane (Mercenaries) 3rd Place

Auguest
Cape Fear Games Steamroller
Kyle Anderson (Cryx) 1st place
Scott Wiegert (Khador) 2nd place
Justin Moosha (Legion of Everblight) 3rd place
Daniel Buckholz (Circle Orboros) 4th place

May
Game Theory Team Tournament
Kyle Anderson (Captain, Skorne) and Anthony Faciane (Legion of Everblight) 1st place

February
Hobby Invasion Steamroller
Kyle Anderson (Legion of Everblight) 4th place

January
SCARAB Masters
Anthony Faciane (Legion of Everblight) 1st place

2015:
November
MACE Carolina Invitational
Anthony Faciane (Legion of Everblight) 3rd place

MACE Last Chance Qualifier
John Farnell (Legion of Everblight) 1st place

October
Hobby Invasion MACE Invitational Qualifier
Anthony Faciane (Legion of Everblight) 2nd place

September
White Widow Games MACE Invitational Qualifier
Anthony Faciane (Legion of Everblight) 2nd place

NOVA Masters
Anthony Faciane (Legion of Everblight) 4th place*

NOVA Team Tournament
Daniel Crate (Cygnar) and Anthony Faciane (Captain, Legion of Everblight) 2nd place

August
Cape Fear Games Mace Invitational Qualifier
Robert Faciane (Cryx) 4th place

July
Game Theory MACE Invitational Qualifier
Anthony Faciane (Skorne) 4th place

June
Gamer's Armory Mace Invitational Qualifier
Robert Faciane (Mercenaries) 3rd place
Anthony Faciane (Skorne) 4th place

May
Atomic Empire MACE Invitational Qualifier
Anthony Faciane (Skorne) 2nd place

March
Atomic Empire Steamroller
Kyle Anderson (Skorne) 2nd place
Anthony Faciane (Skorne) 4th place

Hobby Chest Steamroller
Anthony Faciane (Protectorate of Menoth) 1st place
Matt Heller (Trollbloods) 2nd place
Opie Taylor (Khador) 3rd place

February
Cape Fear Games Steamroller
Opie Taylor (Khador) 1st place
Allen Baltezore (Retribution of Scyrah) 2nd place
John Farnell (Legion of Everblight) 3rd place
PressGanger
 
Posts: 17
Joined: 02 Jan 2014, 19:36

Re: Warmachine Tournament results

Postby PressGanger » 14 Nov 2016, 11:23

Last updated 11-14-2016
PressGanger
 
Posts: 17
Joined: 02 Jan 2014, 19:36


Return to Miniature Games

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 0 guests

cron